SYGNALIŚCI

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego I Rady (U) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii jesteśmy zobowiązani udostępnić Państwu kanały umożliwiające dokonywanie zgłoszeń naruszeń prawa (tzw. zgłoszeń wewnętrznych).

Kim jest sygnalista?

Sygnalista to osoba zgłaszająca nieprawidłowości i naruszenia prawa. Zgłoszenia można dokonać jawnie lub anonimowo. Sygnalistą może być każda osoba, która posiada niedostępne publicznie informacje o działaniach niezgodnych z przepisami prawa.

  1. Przedmiotem zgłoszenia mogą być w szczególności naruszenia dotyczące:
    a) zamówień publicznych,
    b) usług, produktów i rynków finansowych,
    c) zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
    d) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
    e) bezpieczeństwa transportu,
    f) ochrony środowiska,
    g) zdrowia publicznego,
    h) ochrony konsumentów,
    i) ochrony prywatności i danych osobowych,
    j) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
    k) interesów finansowych skarbu państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
    l) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publiczno-prawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
    m) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w podpunktach a–m.
  2. Przedmiotem zgłoszenia mogą być również naruszenia regulacji wewnętrznych i/lub standardów etycznych funkcjonujących w TAXMASTERS SP. Z O.O.., przede wszystkim dotyczących:
    a) praw pracowniczych,
    b) procedur, regulaminów, instrukcji i innych aktów wewnętrznych.
  3. Przepisów niniejszej procedury nie stosuje się w stosunku do informacji objętych:
    a) przepisami o ochronie informacji niejawnych oraz innych informacji, które nie podlegają ujawnieniu z mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego ze względów bezpieczeństwa publicznego,
    b) tajemnicą zawodową zawodów medycznych oraz prawniczych,
    c) tajemnicą narady sędziowskiej,
    d) postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.

Czy mogę liczyć na anonimowość?

Nie musisz bać się odwetu lub negatywnych konsekwencji przekazania nam informacji. Możesz liczyć na całkowitą anonimowość i bezpieczeństwo Twojego zgłoszenia. Jeżeli podasz swoje dane kontaktowe, zostaniesz poinformowany o przebiegu sprawy. Jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie anonimowe, nie będziemy mogli poinformować Cię o podjętych przez nas działaniach.

Zgłoszenia przyjmowanie są:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DZIAŁAŃ ODWETOWYCH

Opisz zaobserwowane przez Ciebie nieprawidłowości:

Co rzeczywiście się wydarzyło? Kiedy, gdzie i jak doszło do wystąpienia nieprawidłowości? Jaki były chronologiczny ciąg zdarzeń? Dlaczego doszło do powstania tych nieprawidłowości? Jakie mogły być motywy osób związanych ze sprawą? Czy wiesz jakie skutki spowodowały lub mogą spowodować opisane przez Ciebie w zgłoszeniu nieprawidłowości? Czy przed dokonaniem zgłoszenia zostały przez Ciebie podjęte jakieś działania w celu eliminacji nieprawidłowości lub ich skutków (np. przez wcześniejsze zgłoszenie sytuacji do przełożonych)? Jeśli tak, to wymień je.